0 položky - 0 Kč
info@babyotisk.cz telefon+420 602 264 143

5 způsobů jak uchovat vzpomínky

Přiznám se vám, že často lovím v paměti a vzpomínám na to, jaké to bylo, když jsem byla ještě malé bezstarostné dítě a život byl tak nějak jednodušší. Byla jsem však nemile překvapená, že jsem spoustu vzpomínek zapomněla a už jsou nenávratně pryč.

„Nejkrásnější ráj, ze kterého nemůžeme být nikdy vyhnáni, je ráj vzpomínek.“

Když se nestihneme ani otočit a naše malá princezna přivede domů neznámého borce, který na nás vytasí kytku s tím, že by rád naši milovanou dceru za manželku, rádi se vracíme do toho ráje vzpomínek. Ale aby se bylo kam vracet, je potřeba si vzpomínky pečlivě uchovávat a střežit.

Knihy a deníky

Jedním z tradičních způsobů uchování vzpomínek je zapisování zážitků a pocitů do knih. Každý si občas rád přečte zážitky a vzpomínky spisovatelů, kteří je umí překrásně a barvitě popsat. Ale nejen zážitky a vzpomínky spisovatelů mohou být zajímavé a čtivé.

Možná by nás překvapil deník našeho vlastního dědečka nebo babičky tím, kolik zajímavých věcí v životě prožili. Dnes je v obchodech k dostání mnoho krásných deníků a knih pro novorozence, kde si můžeme zapisovat každý detail o dítěti, a také knihu obohatit o pramínek vlásků nebo první vypadlý mléčný zoubek. Sama bych si ráda v takové mé knize prolistovala, nebo přečetla zážitky z dětství mých rodičů či prarodičů.

Vyzývám nás přátelé, vím, že je 21. století a je tady svět elektroniky a papírovým knihám skoro odzvonilo, ale přece jen není nad ručně napsaný deníček či knihu, kterou budou moci naše děti držet v rukou a bude to skutečný a jedinečný originál.

Fotografie

S vynálezem fotoaparátu Leica v roce 1925 se začala rozmáhat fotografie, jako unikátní způsob uchování vzpomínek. Asi se shodneme na tom, že fotky jsou super. Ráda trávím hodiny času nad prohlížením starých rodinných alb a společně s rodiči debatuji nad mými fotografiemi z dětství.

S přívalem chytrých telefonů, které v sobě obsahují někdy i velmi kvalitní foťák, je focení každé zvláštnosti skoro až nemoc dnešní doby. Škoda je ta, že dnes fotografie často zůstávají pouze v elektronické podobě a často se stává, že o ně přijdeme. Mě samotné trvalo 5 let než jsem se donutila vytisknout pár svatebních fotografií, které jsem si plánovala pověsit do rámečků na zeď. Když dnes hledám fotky z různých akcí, stále hledám, na kterém hard disku jsou ty nebo ony fotky a nezřídka se stává, že je vůbec nenajdu. Proto vás chci povzbudit k tomu, aby jste tiskli, tiskli a zase tiskli.

Video

Vždycky se přistihnu, jak závidím manželovi jeho roztomilé videa z dětství. Video je přece jen od fotografie vyšší level a zachytí krásně to, jak šikovně nebo nešikovně :) hrají děti na hudební nástroj, jak vzdorují když si mají navléct punčocháče nebo jak vynikají ve školním divadelním představení. Vzpomínám na vyprávění tchána, jak lyžoval s 5ti kilovou kamerou v Alpách, jen aby zachytil první pokusy o lyžování svých dětí.

Dnes se naštěstí takto obětovat nemusíme, ale stačí abychom vytáhli z kapsy telefon a video je na světě. Pokud nejste šťastným vlastníkem takového telefonu, určitě na trhu najdete plno malých, ale šikovných kamer, se kterými určitě zachytíte nejeden vtipný okamžik.

Vzpomínkové předměty

Dalším ze způsobů, jak si uchovat vzpomínky, je jistě uchovávání předmětů, které v nás vzbuzují jedinečné pocity. Je krásné, když můžeme obejmout svého starého medvídka, kterého jsme jako děti tolik milovali a nehnuli jsme se bez něj ani na krok. Proto nepodlehněme dnešnímu trendu zbavování se nepotřebných věcí a dejme si záležet na tom, abychom svým dětem uchovali věci, díky kterým budou moci vzpomínat na dětství.

Pozor, neskladujte vše s čím vaše dítě přišlo do styku, ale pouze věci, které mohou opravdu vyvolat vzpomínku na pocit nebo zážitek. Můžete je shromažďovat v krásně provedených dřevěných krabicích nebo moderních proutěných koších, které navíc krásně doplní interiér..

Baby Otisk

Krásným způsobem jak se můžete dotknout vzpomínek a probudit také další smysl při vzpomínání, je Baby Otisk. Originální sada k vytvoření otisku ručičky nebo nožičky dítěte do malebné plechové dózy, dřevěných rámečků či ručně malovaných rámečků.

Vytvořený otisk spolu s fotografií se stane nejen nezapomenutelnou vzpomínkou na vaše dítě, ale i stylovým doplňkem, který dodá originalitu každému interiéru. Baby Otisk je také jedinečným dárkem pro všechny novopečené maminky, babičky a dědečky. Je to také skvělý způsob, jak překvapit děti k osmnáctým narozeninám.

„Času není nikdy málo ani moc, záleží jen na tom jak dobře ho dokážeme využít.“